بوی بدن‌تان درباره سلامتی‌ شما چه می‌گوید؟!

بوی بدن‌تان می‌تواند خیلی بیشتر از آنچه که شما تصور می‌کنید جدی باشد و نشانه بارزی از تغییرات مهم در بدن‌تان باشد

رابطه بوی بدن‌تان و سلامتی‌

در این مطلب از بخش دانستنی های پزشکی سایت طبیب باشی به بررسی بوی بدن و بیماری های مرتبط می پردازیم. بعضی اوقات که احساس می‌کنیم بدن‌مان بوی خاص یا بدی می‌دهد حس ناخوشایندی خواهیم داشت و سعی می‌کنیم به روش‌های مختلف اعم از حمام کردن، استفاده از ضد تعریق‌ها و عطرها آن را تا حد امکان رفع و برطرف کنیم. اما این بوی نامطبوع می‌تواند تنها به دلیل تعریق بیش از اندازه بدن نباشد و عوامل بسیار مهم‌تری در ایجاد آن نقش داشته باشند. در حقیقت، بوی بدن‌تان می‌تواند خیلی بیشتر از آنچه که شما تصور می‌کنید جدی باشد و نشانه بارزی از تغییرات مهم در بدن‌تان باشد. در ادامه مطلب امروز با چند مورد مهم در این زمینه آشنا خواهید شد.

بویی شبیه به بوی ماهی

این نوع بو خبر از وجود اختلال متابولیکی به نام (trimethylaminuria) می‌دهد. وجود این عارضه بدین معناست که بدن شما قادر نیست تا ترکیبات خاص موجود در بعضی از خوراکی‌های حاوی پروتئین را تجزیه کند. در حقیقت، اگر شما به این عارضه مبتلا باشید بعد از خوردن خوراکی‌هایی مثل ماهی، تخم‌مرغ و بعضی سبزیجات و حبوبات هم‌زمان با عرق کردن، ادرار و حتی تنفس، از بدن‌تان بویی شبیه به بوی ماهی به مشام می‌رسد.

بویی شبیه به بوی مدفوع

در این حالت شما به یبوست بسیار شدید مبتلا هستید. زمانی که سیستم گوارشی و هضم شما دچار مشکل جدی است و عملکرد آن به شدت معیوب است این نوع بوی شیمیایی و نا‌مطبوع که در نتیجه فرآیندهای شیمیایی داخل روده انجام می‌شود و خود آن‌ها هم عامل ایجاد بوی بد مدفوع در هنگام دفع هستند از بدن‌تان استشمام می‌شود. در حقیقت، این ترکیبات می‌توانند به آب بدن‌تان نفوذ کنند و هم‌زمان با عرق کردن از بدن‌تان خارج شوند و عامل ایجاد بویی شبیه به بوی مدفوع شوند.

اگر بیش از اندازه عرق می‌کنید و بدن‌تان بو می‌دهد

در این حالت شما به هایپر‌هیدروزیس یا تعریق زیاد مبتلا هستید. این عارضه منجر به تعریق بیش از اندازه و غیر قابل پیش‌ بینی و کنترل می‌شود. تعریق غیر عادی و بی‌دلیل مثل عرق کردن در هوای خنک و بدون انجام فعالیت‌های سخت و سنگین بدنی، نشانه بارز از وجود این مشکل است. توصیه می‌شود، چنانچه شما هم بی‌دلیل و زیاد عرق می‌کنید حتما به پزشک مراجعه کنید.

اگر بدن‌تان بوی شبیه به بوی تخم‌مرغ فاسد می‌دهد

در این حالت احتمالا بیش از اندازه گوشت قرمز مصرف می‌کنید. خوردن بیش از حد گوشت (به خصوص گوشت قرمز) همراه با عملکرد ناسالم سیستم گوارشی می‌تواند منجر به ایجاد بویی شبیه به بوی سولفات و گوگرد شود که دلیل اصلی بوی بد تخم‌مرغ فاسد هستند. با انجام یک تحقیق ۲ هفته‌ای مشخص شد، آقایانی که در طول ۲ هفته هیچ نوع گوشتی مصرف نکردند در مقایسه با زمانی که گوشت قرمز می‌خوردند بدن‌شان بوی خوش و کاملا مطبوعی داشت.

اگر بدن‌تان بوی تلخ و تندی می‌دهد

در این حالت احتمالا از مشکلات کبدی رنج می‌برید. با اینکه نشانه‌های بارز مشکلات کبدی وجود اختلا‌لاتی در سیستم گوارش، حالت تهوع و نشانه‌های داخلی مثل متابولیسم غیر طبیعی چربی هستند، نشانه‌های خارجی آن می‌توانند تلخی و تندی و به طور کلی بوی نامطبوع بدن باشند.

بوی بد بدن بعد از گُر‌گرفتگی

در این حالت ممکن است باردار یا در آستانه یائسگی باشید. هر دو این موارد باعث تغییرات اساسی هورمونی در بدن شما می‌شوند و باعث می‌شود بیش از حد احساس گرما کنید و بدن‌تان سعی کند برای خنک کردن خود دست به کار شود و شروع به تعریق کند و در نتیجه بدن‌تان مخصوصا در ناحیه زیر بغل بو بگیرد.