ویتامین B۵، ویتامین ورزشکاران

ویتامین B۵ یا اسید پانتوتنیک در مرحله اول به‌عنوان نوعی ترکیب‌کننده برای بسیاری از اجزای مهم و مورد نیاز بدن عمل می‌کند.

ویتامین B۵ ویتامینی برای ورزشکاران

ویتامین B۵ یا اسید پانتوتنیک در مرحله اول به‌عنوان نوعی ترکیب‌کننده برای بسیاری از اجزای مهم و مورد نیاز بدن عمل می‌کند. به‌عنوان مثال، این ویتامین برای شکل‌گیری چربی‌ها، پروتئین‌ها، کربوهیدرات‌ها، اسیدهای آمینه و آنتی‌بیوتیک‌ها ضروری است. از طرف دیگر، ترشح هورمون‌های آدرنال را هم تحریک می‌کند.

 


ویتامین B۵ شهرت زیادی در کاهش استرس و مشکلات روان‌شناختی جدی دیگر مثل اختلال اضطرابی و افسردگی دارد و سلامتی ذهن را حفظ می‌کند. در واقع، ‌این ویتامین، هورمون‌هایی که در به وجود آمدن این مشکلات روان‌شناختی نقش دارند را تنظیم می‌کند.
اسید پانتوتنیک یا همان ویتامین B۵، این توانایی را دارد که قلب انسان را در شرایط فعالیت طبیعی حفظ کند. ویتامین B۵، سطح کلسترول خون را تنظیم می‌کند و نقش موثری در کنترل فشار خون دارد.

ویتامین B۵، به کاهش خستگی و کوفتگی بدن کمک می‌کند و فعالیت‌های متابولیکی سراسر بدن را در مسیر درست قرار می‌دهد. معنایش این است که این ویتامین، توانایی مثبتی در افزایش میزان استقامت بدن برای انجام دادن کارهای مختلف دارد. این توانایی، یکی از مزیت‌های خاص و مهم ویتامین B۵ محسوب می‌شود، خصوصا برای افرادی که فعالیت بدنی زیادی در طول روز دارند یا کسانی که ورزشکار هستند.