در مورد ناف چه می‌دانید؟

ناف کوچکترین اندام است اما در مورد آن زیاد صحبت می‌شود.

اندام ناف چیست ؟

در این مطلب از بخش دانستنی های پزشکی سایت طبیب باشی به معرفی اندام ناف می پردازیم. ناف (که نام انگلیسی آن navel بوده و همچنین در فرهنگ رایج به آن belly button گفته می شود)، کوچکترین اندام است اما در مورد آن زیاد صحبت می‌شود. افراد زیادی هستند که از بوی ناف شکایت دارند. بد‌بویی ناف مسئله‌ای رایج و مورد بحث در بسیاری از چت‌روم‌ها و سایت‌های گفت و گوست. در صورتیکه در موتورهای جستجو تایپ کنید “ناف من . . . ” جملاتی نظیر اینکه” بوی بد می‌دهد” یا “کثیف است” یا “قرمز شده” را می‌بینید. بوی بد ناف در اینترنت ۱۴۷ هزار مورد برای شما باز می‌کند و موضوعی بسیار مورد توجه و پر‌بازدید است!

در مورد اندام ناف چه می‌دانید؟

ناف جایی قرار گرفته که در واقع بند‌ ناف در داخل رحم در آنجا به شکم جنین وصل بوده است. بند‌ ناف که جفت را به جنین متصل کرده بعد از تولد از نوزاد جدا می‌شود. برای جدا کردن بند ناف از دو پنس استفاده میکنند و بین آن دو را میبرند. پنس دیگری نزدیک شکم نوزاد قرار داده می‌شود که بعد از دو روز برداشته خواهد شد. بند‌ ناف باقی‌مانده طی ۱۵ روز خشک شده و می‌افتد و به جای آن اسکاری طبیعی به جای میماند. البته بر خلاف تصور عامه مردم شکل ناف در اثر بریدن بند ناف به وجود نمی‌آید و پیش از این در شکم مادر حالت ناف شکل گرفته است. شکل ناف در میان مردم مختلف متفاوت است و اندازه آن بین ۱.۵ تا ۲ سانتی متر است. ۲ نوع ناف وجود دارد: نافهای محدب و مقعر. افرادی که ناف‌های مقعر دارند معمولا دچار مشکل بد بوی ناف می‌شوند زیرا این محیط گرم و مرطوب است و به دلیل شکلی که دارد فضای مناسبی برای جمع شدن چربی و سلولهای مرده و باکتریهاست.

طبق گزارشی که توسط سایت دیسکاوری صورت گرفته، محققین دریافته‌اند که ناف‌های تورفته می توانند به طور متوسط ۶۰ تا ۱۰۰، و یا حتی تعداد بسیار بیشتری گونه باکتری،‌ مخمر و قارچ در خود داشته باشند. این مطالعه نشان می‌دهد که ناف شما می‌تواند تفریحگاهی برای خوشگذرانی انواع موجودات گوناگون باشد!‌

راب دان، از دانشگاه ایالتی کارولینای شمالی، بیان میکند که در ناف افراد عادی، ‌چیزی در حدود ۶۰ الی ۷۰ گونه از موجودات ریز پیدا شده و با توجه به این که موجودات ساکن ناف شما، الزاماً همان موجوداتی نیستند که در ناف دیگر افراد زندگی می‌کنند، در نهایت و به طور کلی طبق این تحقیق و بررسی، نزدیک به ۱۴۰۰ گونه از این موجودات در ناف افراد مختلف پیدا گشته اند.

محققین در این مطالعه ناف تعداد زیادی از مردان و زنان را که از نقاط مختلف، با سن و زمینه های اخلاقی و عادتهای متفاوت و متمایز بوده اند تحت بررسی قرار دادند. در این بین، ‌آن‌ها به مخمرها و قار‌چ‌های جالبی رسیده‌اند.

همانگونه که گفته شد، در سال ۲۰۱۱ محققان دانشگاه کارولینای شمالی، اندام ناف بیش از ۵۰۰ داوطلب را مورد آزمایش و بررسی قرار دادند و متوجه شدند بیش از ۱۴۰۰ نوع باکتری در ناف داوطلبان وجود دارد و از این میان ۴۰ نوع باکتری در ناف ۸۰ درصد افراد مشترکاً زندگی می‌کند. محققین، زیست‌پذیری این گونه‌ها را نیز بررسی نموده و در حال حاضر به دنبال توالی Genome آن‌ها می باشند. ولی تحقیقات اولیه نشان می‌دهند ترکیب موجوداتی که در حال زندگی در ناف هر شخص هستند،‌ برای او منحصر به فرد و یکتا می باشد. به گفته این محققان این باکتریها مولد بویی هستند که بوی طبیعی انسان بوده و باعث می‌شود هر فرد از دیگری تمایز داده شود.

 اما در مورد بوی بد ناف! آیا عدم رعایت بهداشت عامل این بو است؟

خب علت بوی بد ناف چه می تواند باشد و این بوی بد، ناشی از چیست؟ این سوال که آیا با شستن باید باکتریهای این ناحیه را از بین برد سوال بسیاری از متخصصان پوست است اما بررسی‌ها نشان داده که این باکتریها نه تنها مضر نیستند بلکه می‌توانند از ورود عوامل بیماری‌زا به بدن پیشگیری کنند. کسانی که نافشان بوی بدی می‌دهد بهتر است با متخصص پوست مشورت کنند. التهاب، سوزش و خارش ناف ممکن است به دلیل عفونت ناحیه باشد و در این شرایط با تجویز داروهای موضعی ضد قارچ و آنتی باکتریال مسئله برطرف میشود. ریزش مایع از ناف نیز می‌تواند نشانه وجود کیست یا چسبندگی ناف به دستگاه گوارش باشد و گرچه مسئله‌ای نادر است اما با مشاهده آن باید به سرعت با متخصص مشورت کرد. اگر هیچ یک از این مسایل وجود نداشته باشد متخصص پوست از شما می‌خواهد نافتان را با الکل ۶۰ درجه شستشو دهید و ببنید باز هم نافتان بو می‌دهد یا خیر. در اکثر موارد این کار به رفع بوی بد ناف کمک می‌کند اما اگر باقی ماند باید با متخصص مشورت کرد.