عادت ماهیانه یا پریود چیست؟

پریود (قاعدگی) یکی از مراحل بلوغ در دختران است. پریود مانند بسیاری از علایم دیگر بلوغ ممکن است برای دختران گیج کننده باشد. بعضی از دختران ممکن است به نوعی از پریود شدن ترس داشته باشند یا نگران آن باشند. بسیاری از دختران و پسران درک کاملی از دستگاه تناسلی زنان و چگونگی کارکرد آن در طی یک دورة قاعدگی(پریود) ندارند و همین موضوع قاعدگی را برای آنان اسرارآمیز جلوه می‌دهد.

پریود یا عادت ماهیانه چیست؟

در این مطلب از بخش زنان سایت طبیب باشی به بررسی عادت ماهیانه یا پریود می پردازیم.

زمانیکه دختری به بلوغ می رسد (معمولاً در سنین۸ تا ۱۳ سالگی)، بدن و ذهن در بسیاری جهات شروع به تغییر و تحول می‌کند. هورمونها در بدن رشد فیزیکی جدیدی را آغاز می‌کنند، مثلاً پستانها شروع به رشد می‌کنند. حدود۲ الی ۲/۵ سال بعد از شروع رشد پستانها، اولین خونریزی قاعدگی ( پریود )در یک دختر اتفاق می افتد.

معمولاً عادت ماهیانه با تغییرات دیگری مانند بزرگ شدن سینه و رویش موی زائد همراه است. در آغاز ممکن است عادت ماهیانه‌تان نامنظم باشد اما به‌تدریج مرتب شده و به دوره ۲۸ روزه تبدیل خواهد شد. البته در برخی موارد می‌تواند چند روز کمتر یا بیشتر از این مقدار باشد.

این دوره چگونه است؟

معمولاً دختران در این دوره حساس می‌شوند و کمردرد و گرفتگی عضلات هم خواهند داشت. اگر درد و گرفتگی شدت یافت استامینوفن خورده و کمی استراحت کنید. اگر شرایطتان بدتر شد به پزشک مراجعه نموده و چک آپ انجام دهید.

حدود ۶ماه قبل از آغاز اولین دورة پریود، دختر ممکن است متوجه افزایش ترشح از دستگاه تناسلی خود شود که مسأله‌ای شایع در میان دختران است و نباید از آن نگران باشد مگر آنکه این ترشحات بسیار بد بو باشد یا باعث خارش گردد.

اولین پریود زمانی اتفاق می‌افتد که همة اجزاء دستگاه تناسلی دختر بالغ شده باشند و بتوانند با یکدیگر کار کنند.

با بلوغ دختر، هورمونهایی از هیپوفیز (یکی از غدد موجود در مغز) ترشح می‌شود که این هورمونها تخمدانها را وادار به ساخت هورمونهای زنانه می‌کنند. این هورمونهای زنانه استروژن و پروژسترون نامیده می‌شوند که اثرات زیادی در بدن دختر دارند و به رشد جسمی و بالغ شدن او کمک می کنند.

پس شروع دوره های پریود (قاعدگی ) یک دختر، در هر ماه یک تخمک بسیار کوچک که با چشم دیده نمی‌شود- از درون تخمدان آزاد می‌شود که به این عمل تخک گذاری می‌گویند. تخمک وارد لوله‌های فالوپ می‌شود و از طریق آن به سمت رحم حرکت می‌کند. اگر در طی این مسیر تخمک توسط یک اسپرم مرد بارور شود تخم ایجاد می‌شود و تخم به سمت رحم رفته و در آنجا لانه گزینی می‌کند و با چسبیدن به دیوارة رحم شروع به بزرگ شدن و رشد می‌نماید تا در پایان ۹ماه به یک نوزاد کامل تبدیل شود.

در صورتیکه تخمک با اسپرم برخورد نداشته باشد – مسأله‌ای که در اکثر دروه‌های قاعدگی اتفاق می‌افتد- تخمک بارور نمی‌شود و از بدن دفع می‌شود. در این صورت رحم که خود را آماده پذیرایی از تخم بارور کرده بود و با اضافه کردن مخاطات خود را برای لانه گزینی تخم آماده نموده بود، با تشکیل نشدن تخم (بارور نشدن تخمک) به حالت اول خود برمی‌گردد و برای این کار مخاطات و بافت اضافی رحم شروع به ریزش می‌کند.

ریزش بافت و مخاطات که خونی است همان خونریزی قاعدگی است. باید توجه کرد که همانطوریکه توضیح داده شد، خونریزی قاعدگی فقط شامل خون نیست بلکه بافت اضافی و مخاطات خونی است که از رحم به بیرون ریخته می‌شود.

این وقایع هر ماه یکبار اتفاق می‌افتد. رحم خود را برای پذیرش تخم در طی یک ماه به تدریج آماده می‌کند و در نتیجه مخاطات و بافت اضافی در داخل آن بوجود می‌آید. در حدود اواسط یک دوره قاعدگی تخمک گذاری انجام می‌شود که در صورت عدم باروری تخمک با اسپرم مرد، در انتهای ماه همة بافت‌ها و مخاطات اضافی رحم به همراه تخمک به صورت خونریزی قاعدگی (پریود) از بدن خارج می‌شود و این وقایع ماهانه ادامه می‌یابد تا اینکه زن در حدود سن ۵۰سالگی به یائسگی برسد. یائسگی به این معنی است که زن همة تخمک‌های موجود در تخمدانها را آزاد کرده است و دیگر تخمک ندارد. بنابراین دوره‌های قاعدگی نیز تمام می‌شود و دیگر امکان بچه‌دار شدن برای او نیست.

پریود یا قاعدگی چیست؟

عادت ماهیانه خونریزی ماهانه از رحم بانوان می باشد. به نامهای دیگری مانند قاعدگی ، منس و پریود هم خوانده می شود.خون قاعدگی ترکیبی از خون کامل و بافتهای ریزش کرده رحم م ی باشد.اکثر دوره های قاعدگی بین ۳ تا ۵ روز طول می کشد.

سیکل قاعدگی (پریود) چیست؟

خونریزی قاعدگی قسمتی از سیکل قاعدگی می باشد.در یک سیکل قاعدگی بدن زنان تغییراتی می کند تا هر ماه برای باردار شدن آمادگی داشته باشد.یک سیکل قاعدگی از اولین روز خونریزی قاعدگی شروع می شود.متوسط زمان یک سیکل قاعدگی نرمال ۲۸ روز است.اما یک سیکل نرمال ممکن است از ۲۳ تا ۳۵ روز متفاوت باشد.

خونریزی قاعدگی (پریود) هر چند وقت یک بار تکرار می‌شود؟

همانگونه که سن شروع بلوغ در دختران متفاوت است، دوره‌های پریود نیز برای دختران متفاوت است. دورة زمانی میان دو خونریزی را دورة قاعدگی یا پریود می‌گویند. دورة‌ پریود برای بعضی دختران ممکن است ۲۸روز، برای بعضی دیگر ۲۴روز، ۳۰روز و یا حتی ۳۵روز طول بکشد. حتی این زمان از یک دوره تا دورة بعد ممکن است فرق داشته باشد.

دختران نوجوان و جوان ممکن است قاعدگی نامنظم داشته باشند که بخصوص در اولین دوره‌های پریود بیشتر دیده می‌شود. برای مثال یک دختر که به تازگی پریود شده است ممکن است ۲ماه متوالی دور‌های ۲۸روزه داشته باشد و در طی یک ماه بعد هیچ خونریزی نداشته باشد یا حتی دو خونریزی متوالی با فاصلة‌ زمانی بسیار کم بین آنها داشته باشد.

معمولاً پس از چندین ماه، دوره‌های پریود از نظم بهتری برخوردار می‌شود امّا بعضی از زنان حتی تا بزرگسالی نیز دوره‌های نامنظم دارند. با گذشت زمان و آشنایی بیشتر دختر با شرایط دوره‌های پریود خود، معمولاًً دختران می‌توانند دورة‌ خونریزی بعدی خود را حدس بزنند.

خونریزی به چه میزان است و چند روز طول می کشد؟

مدت زمان خونریزی نیز ثابت نیست و ممکن است تغییر کند. بعضی دختران فقط ۳-۲روز خونریزی دارند. بعضی دیگر ممکن است ۷روز و یا حتی بیشتر خونریزی داشته باشند.

مقدار خونریزی نیز ممکن است متفاوت باشد. بعضی از دختران آنقدر مقدار خونریزی اندکی دارند که حتی ممکن است شک کنند که آیا پریود شده‌اند یا نه. بعضی دیگر ممکن است خونریزی شدیدتری داشته باشند.

برای اکثر دختران خونریزی در حد چند قاشق غذاخوری تا کمتر از نصف یک استکان (حدود ۱۲۰میلی‌لیتر) است که ممکن است زیاد به نظر آید ولی طبیعی باشد. خونریزی بسیار شدید در طی قاعدگی امکان پذیر است اما شایع نیست. در واقع ممکن است خونریزی بسیار شدیدتر از معمول، نشاندهندة اشکالات انعقادی خون باشد که نیازمند مراجعه به پزشک و بررسی بیشتر است.

باید متوجه بود که حتی از یک ماه به ماه بعد ممکن است مقدار خونریزی و تعداد روزهای خونریزی در یک دختر متفاوت باشد. در صورتیکه از بی‌نظمی و یا مقدار خونریزی خود نگرانی دارید بهتر است تا با یک پزشک مشورت کنید.

سیکل های پریود از چه سنی شروع می شوند؟

سن متوسط شروع پریود حدود ۱۲ سالگی است.اما این بدان معنی نیست که همه دختران در سن ۱۲ سالگی قاعده می شوند. یک دختر در فاصله سنی ۸ تا ۱۶ سالگی ممکن است قاعده شود.

تامپون و نوار بهداشتی:

پس از شروع قاعدگی شما نیاز دارید که از وسیله‌ای برای جذب خون استفاده کنید. برای این منظور می‌بایستی نوار بهداشتی تهیه کنید. برای انتخاب نوع نوار بهداشتی می‌توانید با مادر، معلمان بهداشت و یا خواهر بزرگتر خود مشورت کنید. نوار بهداشتی در بسیاری از داروخانه‌ها و سوپر مارکت‌ها قابل تهیه است.

از چه چیزهایی باید استفاده کنید؟

۱. پد بهداشتی

پد (pad) یا نوار بهداشتی از پنبه تهیه شده و لایه پلاستیک زیر آن از تماس خون با لباس‌زیر جلوگیری می‌کند. زیر آن‌هم چسب وجود دارد که باعث نگه‌داری آن می‌شود. بااین‌حال از هر مارکی که استفاده کنید فرقی ندارد باید حداقل هر چهار ساعت یک‌بار آن را تعویض کنید، اگر پریودتان سنگین باشد بهتر است زودتر تعویض شود. در روزهای آخر دوره پریود خود می‌توانید از پدهای باریک و نازک استفاده کنید که در زیر لباس چندان ‌هم به چشم نمی‌آیند.

در هنگام تعویض نوار بهداشتی خود آن را به درون فاضلاب نیندازید یا مراقب باشید که پاره نشود بلکه بهتر است آن را لای دستمال‌کاغذی یا روزنامه پیچیده و در سطل زباله بیندازید. در دوره پریود خود از رفتن به استخر جلوگیری کنید زیرا پد شما آب را جذب نموده و ممکن است بقیه افراد متوجه شرایط شما شوند که می‌تواند باعث خجالت‌زدگی شود.

فواید استفاده از پد بهداشتی:

استفاده از پد بهداشتی آسان است و از روی لباستان دیده نمی‌شود.
استفاده از پد بهداشتی باعث می‌شود که بدانید در ماه چقدر خونریزی خواهید داشت و دراین‌باره اطلاعات داشته باشید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد ؟

در موارد زیر باید با پزشک خود مشورت کنید:

-عدم شروع قاعدگی تا سن ۱۶ سالگی

-متوقف شدن بی دلیل عادات ماهیانه

-خونریزی بیش از ۷ روز

-حجم زیاده از حد خونریزی

-در صورتی که در فاصله بین پریودها خونریزی داشته باشید

-درد شدید هنگام قاعدگی

۲٫ تامپون

برخی از دختران در استفاده از تامپون (tampon) نگران هستند زیرا می‌ترسند به پرده بکارتشان آسیب برساند. اما نباید دراین‌باره نگران باشید زیرا باکرگی به معنای نداشتن رابطه جنسی است نه داشتن غشای باریک که به‌اصطلاح پرده بکارت نامیده می‌شود. زیرا در حالت عادی در وسط آن غشا یک مجرای باریک وجود دارد که خون عادت ماهیانه از آن خارج می‌شود. بنابراین تامپون نمی‌تواند پرده را از بین ببرد اما ممکن است کمی کشیدگی ایجاد کند.

تامپون همان پد بهداشتی است اما کمی فشرده‌تر است و می‌تواند در درون مجرای واژن قرار بگیرد. بنابراین می‌توانید با دست یا اپلیکاتور آن را قرار دهید. ماهیچه‌های واژن تامپون را نگه داشته بنابراین نه می‌افتد و نه مشخص می‌شود. اگر ماهیچه‌های واژن را منقبض کنید نمی‌توانید تامپون را قرار دهید بنابراین بهتر است خود را ریلکس کنید. بهتر است در اوایل استفاده از تامپون از تامپون‌های مینی استفاده کنید. در ابتدا نوک تامپون را روی دهانه واژن قرار دهید تا بهتر فرو برود.

سپس ماهیچه‌های واژن آن را نگه داشته و راحت‌تر داخل می‌رود. اگر آن را درست در جای خود قرار دهید اصلاً در بدنتان احساس نمی‌شود بنابراین احساس ناراحتی نخواهید داشت. اگر احساس ناراحتی داشتید آن را خارج نموده و دوباره در جای خود قرار دهید. تامپون همانند پد باید هر سه چهار ساعت یک‌بار تعویض شود، حتی اگر خون‌ریزی بیشتر باشد باید زودتر تعویض کنید. می‌توانید تامپون را در فاضلاب بیندازید اما بهتر است از سطل زباله استفاده شود.

فواید استفاده از تامپون:

می‌توانید شنا کنید
مانند پد بهداشتی زود بو نمی‌گیرد
هیچ‌کس متوجه نمی‌شود تامپون پوشیده‌اید. درحالی‌که گاهی اوقات پد بهداشتی مشخص است
حمل‌ونقل تامپون راحت‌تر است و در کیف جا می‌شود

۳٫ فنجان قاعدگی

فنجان قاعدگی (menstrual cup) یک وسیله بهداشتی جدید است که بسیاری از زنان درباره آن چیزی نشنیده‌اند. این وسیله از پلاستیک سیلیکونی تهیه شده است. می‌توانید آن را به سمت واژن هل دهید تا به دیواره‌های واژن بچسبد. هرچند ساعت یک‌بار باید آن را خارج کنید، برای این کار با انگشت اشاره آن را به سمت بیرون بکشید و درنهایت خارج کنید. می‌توانید در دستشویی آن را خارج کرده و بشویید یا با دستمال‌کاغذی پاک کنید و دوباره استفاده نمایید. اگر پرده بکارت دارید ممکن است همانند تامپون در استفاده از آن دچار مشکل شوید بنابراین باید دقت کنید.

روش قرار دادن فنجان قاعدگی در داخل واژن. ابتدا آن را تا می‌کنیم تا دهانه آن به شکل C در بیاید. سپس دهانه آن را به صورتی داخل واژن قرار می‌دهیم که نوک انتهایی آن دیده نشود (نوک انتهایی برای سهولت خارج کردن آن از واژن است). سپس آن را در داخل واژن کمی میچرخانیم که دهانه آن باز شود تا خون بتواند در داخل آن جمع شود.

فواید استفاده از فنجان قاعدگی:

بیشتر از تامپون خون جمع می‌کند بنابراین باید کمتر آن را تعویض کنید
بدون بو است
هیچ‌کس متوجه آن نمی‌شود، بنابراین در هنگام پوشیدن لباس‌های تنگ و حین ورزش مناسب است
ازآنجایی‌که می‌توانید آن را مجدداً استفاده کنید لازم این است با خودتان تامپون داشته باشید
ازلحاظ محیط‌زیستی به‌صرفه است زیرا دیگر پد یا تامپون وارد چرخه محیط‌زیست نخواهد شد

نکاتی که در صورت خونی شدن لباستان باید رعایت کنید:

با اسفنج یا دستمال خیس روی آن را بمالید
سعی کنید روی آن چیزی بپوشید تا لکه مشخص نشود
لباس‌زیر اضافه به همراه داشته باشید
در زمان پریود حدود سه قاشق غذاخوری خون از دست می‌دهید – اگرچه ممکن است بیشتر هم باشد
اگر غذایتان کم باشد یا ورزش‌های دشوار انجام دهید پریودتان متوقف شده یا به تأخیر می‌افتد
نگرانی، استرس یا بیماری می‌تواند پریودتان را به تأخیر بیندازد
عادت ماهیانه حدوداً تا سن ۵۰ سالگی ادامه دارد. پس از توقف قاعدگی یائسه می‌شوید.

ده سؤال رایج زنان درباره عادت ماهیانه

همه زنان درباره پریود و عادت ماهیانه سؤالاتی دارند. به‌خصوص دختران جوانی که عادت ماهیانه‌شان تازه آغاز شده، بنابراین با ما همراه باشید تا پاسخ سؤالات خود را دریافت نمایید.
۱. پریود چیست و چرا زنان پریود دارند؟

خون و لخته‌های ناسالم بدن زن از راه واژن خارج می‌شود و پریود نام دارد. هرماه با آزاد شدن تخمک رحم زن ضخیم می‌شود تا در صورت بارور شدن زن و حاملگی از تخمک محافظت شود. درصورتی‌که تخمک بارور نشود دیواره رحم شروع به ریزش کرده و این خون خارج‌شده پریود نام می‌گیرد. بنابراین زمانی که یک دختر پریود می‌شود خون و دیواره‌های رحم از بدنش خارج خواهند شد. این پدیده طبیعی برای سلامت بدن یک زن ضروری است.
۲. عادت ماهیانه چه حسی دارد؟

در حقیقت زمان خروج خون از بدن متوجه آن نمی‌شویم و شاید هیچ دردی نداشته باشد. اما با لکه شدن لباس‌زیرتان احساس خیسی نموده و متوجه پریودتان خواهید شد.
۳. آیا پریود شدن بوی بدی ایجاد می‌کند؟

زمانی که خون خارج‌شده با هوا تماس داشته باشد ممکن است بوی بد ایجاد کند اما ازآنجایی‌که خون خروجی توسط تامپون جذب می‌شود بنابراین نباید بوی بدی ایجاد کند. اگر دراین‌باره نگران هستید باید پد بهداشتی یا تامپون خود را زودبه‌زود عوض کنید.
۴. آیا پریود شدن درد دارد؟

عادت ماهیانه به‌خودی‌خود بدون درد است اما برخی از زنان و دختران گرفتگی و درد دارند. این درد و گرفتگی به دلیل ترشح برخی از هورمون‌هاست که باعث انقباض واژن شده و درد ایجاد می‌کند.
۵. از صحبت درباره اولین عادت ماهیانه خود با مادرتان می‌ترسید. باید چه‌کار کنید؟

بسیاری از دختران دراین‌باره نگران هستند. مادرتان دراین‌باره می‌تواند بهترین منبع کمکتان باشد بنابراین خجالت را کنار گذاشته و دراین‌باره با او صحبت کنید. او می‌تواند به شما کمک کند. در حقیقت او در این دوره بهترین دوستتان است. حتی می‌توانید با خاله، خواهر بزرگ‌تر یا مادر دوستان خود صحبت کنید.
۶. آیا می‌توان در زمان پریود حمام کرد؟

باید در زمان پریود خود را تمیز نگه‌دارید تا نسبت به خود احساس خوبی داشته باشید. استفاده مرتب از نوار بهداشتی و پد می‌تواند شما را پاکیزه نگه داشته و اعتمادبه‌نفستان را افزایش دهد.
۷. آیا در زمان پریود می‌توان هر فعالیتی را انجام داد؟

در زمان پریود می‌توانید تمام فعالیت‌ها را انجام دهید. می‌توانید به مدرسه بروید، در خانه کمک کنید، دوستان خود را ببینید، ورزش کنید و همه کارهای روزمره را انجام دهید. بااین‌حال باید از خود مراقبت نموده و سبک زندگی خوبی را دنبال نمایید.
۸. آیا بقیه متوجه عادت ماهیانه‌تان می‌شوند؟

نه مگر اینکه از شما سؤال کنند. این به خودتان بستگی دارد که به بقیه بگویید یا نه.
۹. در زمان پریود چقدر خون از دست می‌دهید؟

اغلب دختران در زمان پریود و در روزهای اول آن یک‌چهارم فنجان خون از دست خواهند داد. اما نگران نباشید زیرا بدنتان آن را جبران خواهد کرد.
۱۰. عادت ماهیانه چه زمانی متوقف می‌شود؟

زنان تا سن یائسگی عادت ماهیانه دارند و تا آن زمان می‌توانند بچه‌دار شوند. برای اغلب زنان این سن تا اواخر ۴۰ و اوایل ۵۰ سالگی است. اما یائسگی می‌تواند دیرتر یا زودتر هم رخ دهد. در برخی از زنان یائسگی در ۳۵ سالگی رخ داده و در برخی دیگر تا اواخر ۵۰ سالگی هم ادامه دارد.

دردهای شکمی قاعدگی:

بسیاری از زنان کرامپ‌های شکمی دردناک را طی دوران قاعدگی تجربه می‌کنند. عضلات رحم و عضلات شکمی اطراف رحم برای بیرون راندن مایع قاعدگی منقبض می‌شود اعتقاد بر این است که انقباضات عضلانی رحم با افزایش رها شدن اسیدهای چرب موسوم به پروستاگلاندین از بافت پوششی رحم تولید می‌شود این کرامپ دیسمنوره اولیه یا دردهای قاعدگی نامیده می‌شود دیسمنورهٔ اولیه معمولاً طی یک تا دو سال اول زندگی رخ می‌دهدو ممکن است تا دوران یائسگی ادامه یابد اما در بسیاری از زنان به تدریج علایم دیسمنوره بعد از اواسط ۲۰ سالگی فروکش نماید.

گاهی علایم دیسمنوره در زنان ناتوان‌کننده است و علت این که چرا در بعضی این علایم وجود دارد و در بعضی وجود ندارد نامشخص است نشانه‌های شدید شامل درد انتشار یابنده به هیپ، پشت و ران، تهوع و اسهال یا یبوست مکرر است. درمان بر روی افزایش پروستاگلندین با تجویز داروهای ضد پروستاگلندین‌ها ویا ضدبارداری متمرکز است داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی شامل ایبوپروفن و ناپروکسن ممکن است علایم را سرکوب کند.

تجربیات روانی در دوران پریود:

بعضی از زنان اختلالات روانی را طی قاعدگی تجربه می‌کنند این اختلالات از تحریک‌پذیری تا خستگی یا گریه کردن متغیر است. نام این تغییرات روحی-روانی، سندرم پیش از قاعدگی (پی.ام. اس) است و شیوع آن از ۳–۳۰٪ گزارش شده‌است. علائم تشدید شده پیش از قاعدگی ممکن است ناشی از اختلال ملال پیش از قاعدگی باشد که نیاز به درمان دارد. این اختلالات عبارتند از اضطراب یا افسردگی. به ندرت، در کسانی که استعداد ژنتیکی اپیزودهای روان-آشوبی دارند، قاعدگی ممکن است منجر به آغاز روان-آشوبی قاعدگی شود.

خون‌ریزی غیرطبیعی رحم

یک دوره قاعدگی طبیعی در یک خانم در سن باروری شامل حدود ۲۸ روز است که در ۷–۳ روز آن خون‌ریزی مختصری به اندازه ۸۰–۲۰ میلی لیتر رخ می‌دهد. خون‌ریزی غیرطبیعی رحم وقتی است که الگوی فوق از نظر مدت یا مقدار خون‌ریزی تغییر کند.

انواع خون‌ریزی غیرطبیعی رحم بسیار متنوع‌اند مانند:

پلی منوره که دوره قاعدگی کمتر از بیست و یک روز است.

اولیگومنوره که دوره قاعدگی بیشتر از سی و پنج روز است.

هایپرمنوره که میزان خون‌ریزی بیش از هفت روز است.

متروراژی که خون‌ریزی نامنظم است.

منوراژی که حجم خون‌ریزی بیش از هشتاد میلی لیتر است.

علل این مشکلات نیز متنوع است از جمله عفونت، آی‌یودی، استرس، کیست تخمدان، سوءتغذیه، بدخیمی، اختلالات هورمونی، مصرف دارو و حاملگی.

پریود در مردان:

عارضه بدخلقی مردانه يا Irritable Male Syndrome که به اختصار به نام IMS شناخته می‌شود همان چيزی‌ست که می‌توان به آن پريود مردانه گفت. شناخته شده‌ترين اثر اين عارضه حساسيت بيش از حد به محرک‌های بيرونی و عصبانيت زياد است.

تحقيقات اوليه درباره تغييرات هورمونی در مردان که منجر به تغيير خلقيات آن‌ها می‌شود در سال ۱۹۷۲ و با انتشار مقاله‌ای از رامی و گلدشتاين محققان دانشگاه جورج تاون آغاز شد. رامی و گلدشتاين پس از ۱۶ سال تحقيق نشان دادند تغييرات هورمونی در مردان در دوره‌های ۴ تا ۶ هفته‌ای رخ می‌دهند و در جريان آن روحيات مردان می‌تواند از بانشاط تا غمگين و تهاجمی تغيير پيدا کند. سه سال بعد يک گزارش تحقیقی جديد از محققان دانشگاه استنفورد نشان داد کاهش يا افزايش تستوسترون خون می‌تواند منجر به تغييرات قابل توجه در روحيات فردی مردان شود.

تجربیات فیزیکی پریود در مردان:

اما عارضه بدخلقی مردانه در سال ۲۰۰۱ توسط جرالد لينکلن محقق اسکاتلندی معرفی شد. گزارش لينکلن نشان داد او با آزمايش ميش‌ها متوجه شده بود که در پايان فصل جفتگيری وقتی ما‌ه‌های پاييز و زمستان فرا می‌رسند ميزان تستوسترون خون ميش‌های نر کاهش می‌يابد و اين کاهش هورمونی منجر به بروز رفتارهای تهاجمی در آن‌ها می‌شود. آزمايش‌های مشابه در مورد رابطه کاهش تستوسترون و بروز رفتارهای تهاجمی در پستانداران ديگر نظير فيل آهو و گوزن نيز نشان داد انواع نر اين جانوران در مقابل تغييرات هورمونی دچار حساسيت بيش از حد می‌شوند.

نکته قابل توجه درباره انسان‌ها اين است که تغييرات هورمونی در مردان تنها ناشی از کاهش تستوسترون نيست بلکه همزمان با آن، افزايش کورتيزول و کاهش سروتونين به بروز عارضه بدخلقی مردانه‌ می‌انجامد. مهم‌تر اين است که اين عارضه در مردان می‌تواند به جای بروز ماهيانه بطور روزانه رخ دهد.

چه کسانی در معرض پریود مردان هستند؟

پنج سال پيش از معرفی عارضه بدخلقی مردانه محققان موسسه فن‌آوری ماساچوست (MIT) در يک گزارش علمی نوشته بودند که زنان و مردانی که غذاهای مملو از پروتئین و بدون الياف گياهی می‌خورند در معرض کاهش سروتونين قرار می‌گيرند. سروتونين مهم‌ترين ناقل عصبی در مغز است و وجود مقدار کافی آن باعث احساس نشاط در انسان می‌شود. غذاهای چرب و و وعده‌های غذايی فاقد سبزيجات ميزان سروتونين خون را کاهش می‌دهد.

۹۰ درصد سروتونين موجود در بدن انسان درسلول‌های کولچينسکی روده‌ها قرار گرفته و ترشح همين ماده است که حرکات روده‌ها را تنظيم می‌کند. در مردان همبستری باعث ترشح بيشتر سروتونين می‌شود.

خواب کم و نامنظم نيز يکی از عوامل ايجاد عارضه بدخلقی مردانه محسوب می‌شود و قادر است اين عارضه را بطور روزانه ايجاد کند.

گزارش لينکلن و تحقيقات جد دايموند نشان داد مردانی که از شيوه تغذيه مملو از پروتئین و کم سبزی استفاده می‌کنند در صف مقدم کسانی هستند که مبتلا به عارضه بدخلقی مردانه می‌شوند. علاوه بر اين گزارش‌های جديد نشان داده‌اند مردانی که با مشکلات مالی و شغلی روبرو هستند، آن‌هايی که به کاری که انجام می‌دهند بيعلاقه هستند، آن‌هايی که الکل زياد می‌نوشند و بلاخره مردانی که شکر زياد می‌خورند از جمله کسانی هستند که مبتلا به اين عارضه خواهند شد.

عارضه بدخلقی مردانه را چگونه می‌توان کاهش داد؟

مهمترين قدم تنظيم قند خون است. کاهش مصرف شکر صنعتی بخصوص قبل از ناهار و خوردن صبحانه کامل يکی از راه‌های کاهش اين عارضه است. نوشيدن الکل زياد تعادل قند خون را بهم می‌زند.

فعاليت‌های فيزيکی مستمر نظير ورزش روزانه به تنظيم هورمونی بدن کمک می‌کند. مصرف مکمل‌های ويتامينی نظير ب۶ (B6) و منيزيوم، و البته کلسيم از رخ دادن اين عارضه را کاهش می‌دهد.

افزايش مصرف ميوه و سبزيجات همراه با تنقلاتی نظير پسته و گردو به کم شدن اين عارضه می‌انجامد.

روش‌های تسکین درد پریود

برخی از زنان در زمان عادت ماهیانه هیچ دردی ندارد و برخی دیگر هم در روزهای اول با درد و گرفتگی روبه‌رو خواهند شد. استفاده از مسکن‌ها مفید است اما آن‌ها هم عوارضی دارند. اما برای درمان و التیام درد و گرفتگی عادت ماهیانه باید چه‌کار کنید؟ با ما همراه باشید تا ۱۱ روش مؤثر و طبیعی را به شما معرفی کنیم:
۱٫ درمان با کیسه آب داغ

این روش یک روش قدیمی است. شاید دوستان خود را دیده باشید که یک کیسه آب داغ را روی شکم خود قرار می‌دهند. این روش به ماهیچه‌های منقبض‌شده واژن و شکم که باعث درد شده کمک می‌کند. اگر کیسه آب داغ ندارید کمی آب داغ در بطری ریخته و روی شکم خود قرار دهید.
۲٫ مصرف شراب

در این شرایط شراب می‌تواند به شما کمک کند بنابراین اگر در نوشیدن آن مشکلی ندارید می‌توانید یک یا دو لیوان شراب بنوشید. در این صورت گرفتگی‌های پریود درمان خواهد شد.

۳٫ اعتماد به طب سوزنی چینی

طب سوزنی چینی با قرار دادن سوزن‌های کوچک در نقاط مختلف بدن می‌تواند گرفتگی‌های دوران پریود را درمان نماید. حتی مطالعات انجام‌شده هم تأثیر طب سوزنی را ثابت نموده است.
۴٫ ماساژ شکم

در زمان پریود تمام ماهیچه‌های شکم دردناک می‌شوند. ماساژ شکم می‌تواند درد را کاهش دهد. می‌توانید خودتان این کار را انجام داده و یا از فرد دیگر کمک بگیرید. بنابراین شکم خود را به‌صورت دورانی ماساژ دهید. با این کار درد شکم تخفیف می‌یابد. حتی برای درمان درد شکم می‌توانید با روغن داغ شکم خود را ماساژ دهید.
۵٫ رایحه‌درمانی

رایحه‌درمانی و حس کردن بوی شدید می‌تواند درد و گرفتگی پریود را کاهش دهد. این راه یکی از راه‌های مؤثر و طبیعی برای از بین بردن دردهای قاعدگی است. حس کردن بوهای شدید مانند روغن ماهی می‌تواند درد را کاهش داده و حواستان را پرت کند. می‌توانید روغن را روی شکم مالیده و با آن خود را ماساژ داده و یا روغن را در وان حمام ریخته و خود را با آن بشویید. خواص آرامش‌بخش آن می‌تواند دردهای شدید را نیز کاهش دهد.
۶٫ چای سبز

چای سبز و داروی گیاهی دارای آنتی‌اکسیدان‌هایی است که می‌تواند درد پریود را کاهش دهد. نوشیدن یک چای داغ مانند چای سبز یا داروی گیاهی می‌تواند به‌جای مسکن مصرف شود. این نوشیدنی‌ها حاوی ترکیبات ارگانیک است که می‌تواند درد را کاهش دهد.
۷٫ مصرف شکلات

اگر در زمان عادت ماهیانه خود درد دارید می‌توانید شکلات و به‌خصوص شکلات تلخ بخورید. تحقیقات ثابت کرده که شکلات تلخ می‌تواند درد را کاهش دهد. بهترین راه‌حل شکلات تلخ است اما می‌توانید از شکلات شیری یا شکلات معمولی هم استفاده کنید. میل بسیاری از زنان در این زمان به خوردن شکلات افزایش می‌یابد بنابراین در مصرف آن هیچ مشکلی وجود ندارد.
۸٫ آن‌قدر راه بروید تا عرق کنید

شاید تصور کنید در این زمان راه رفتن یا دویدن برایتان مناسب نباشد اما باید بدانید که در حقیقت به شما کمک خواهند کرد. اگر احساس خستگی و بی‌حوصلگی می‌کنید کمی راه بروید. اگر حوصله بیرون رفتن ندارید راه بروید. راه بروید و عرق کنید. عرق کردن اندورفین شادی ترشح نموده و دردتان کاهش می‌یابد.
۹٫ مصرف قهوه ممنوع

البته که گفتیم در این دوران باید نوشیدنی داغ بنوشید اما منظورمان قهوه و نوشیدنی‌های کافئین دار نیست. هرچقدر از نوشیدنی‌های کافئین دار دوری کنید بهتر است. اگر می‌خواهید نوشیدنی داغ بنوشید شکلات داغ، شیر داغ یا آب گرم بهترین گزینه است. از قهوه و چای دوری کنید زیرا رگ‌های خونی را مسدود نموده و عامل اصلی درد هستند.
۱۰٫ مانند یک کودک بخوابید

منظورمان این است که به حالت کودکان بخوابید. اگر دردتان زیاد است و چیزی آن را کم نمی‌کند بهترین راه‌حل این است که مانند کودکان در وضعیت جنینی بخوابید. حتی اگر عادت ندارید بازهم به این حالت بخوابید زیرا درد را کاهش می‌دهد. در این صورت ماهیچه‌های شکمی ریلکس شده و گرفتگی از بین می‌رود. در حقیقت برخی از وضعیت‌های خواب می‌تواند دردهای بدن را کاهش دهد.
۱۱٫ غذا بخورید

حتی اگر به غذا خوردن میل ندارید یا شکمتان آن‌قدر گرفته که نمی‌توانید چیزی بخورید بازهم بهتر است به خودتان گرسنگی ندهید. هرچند ساعت یک‌بار چیزی بخورید. همیشه شکم خود را با غذا پر کنید زیرا دردهای پریود کاهش می‌یابد. گرسنگی و اسید معده درد پریود را افزایش داده و بدتر می‌کند. بنابراین نگذارید شکمتان خالی بماند.