ازدواج کنید تا آلزایمر نگیرید!

ازدواج باعث کاهش احتمال زوال عقل می شود

تاثیر ازدواج کنید بر آلزایمر

در این مطلب از بخش زناشویی سایت طبیب باشی به بررسی تاثیر ازدواج بر زوال عقل می پردازیم. مطالعات مختلفی در سال‌های اخیر نشان داده‌اند که ازدواج برای محافظت از قلب و همچنین افزایش طول عُمر مفید است، اما یکی از مطالعات اخیر Journal of Neurology، Neurosurgery، and Psychiatry نشان می‌دهد که ازدواج حتی با کاهش خطر ابتلا به زوال عقل نیز ارتباط دارد.

محققان در این مطالعه متوجه شده‌اند که افراد مجرد در مقایسه با افراد متاهل، ۴۲ درصد بیشتر با احتمال مبتلا شدن به زوال عقل مواجه هستند. این در حالی که است که اگر فردی ازدواج کرده باشد و همسرش را از دست داده باشد، ۲۰ درصد بیشتر از افراد متاهل با خطر ابتلا به زوال عقل مواجه می‌شود که باز هم ۲۲ درصد کمتر از همین خطر در افراد مجرد است.

دکتر اندرو سامرلند (مسئول مطالعه و از اعضای دانشگاه College London) می‌گوید حتی زمانی که ما، انواع مختلف زوال عقل (از آلزایمر گرفته تا دمانس عروقی) را به‌طور جداگانه مورد بررسی قرار دادیم، باز هم نتایج یافته‌شده تغییری نکردند.

وضعیت تاهل چه ربطی به سلامت مغز دارد؟
دکتر سامرلند می‌گوید که قضیه هنوز روشن نیست، اما چند نظریه‌ در این زمینه وجود دارند. مطالعات پیشین نشان داده‌اند که افراد متاهل، خصوصا مردان متاهل، زندگی سالم‌تری را نسبت به افراد مجرد می‌گذرانند. در نتیجه اگر ازدواج باعث شود که افراد زندگی سالم‌تری را تجربه کنند، مثلا الگوی تغذیه و ورزش بهتری داشته باشند، خطر ابتلا به زوال عقل را کاهش می‌دهند.

به‌ گفته دکتر سامرلند، افراد متاهل اساسا محرک‌های اجتماعی بیشتری در زندگی‌شان نسبت به افرا مجرد دارند و همین ویژگی می‌تواند بخشی از فواید ازدواج در راستای کاهش خطر ابتلا به زوال عقل را نمایان کند. جالب‌تر آن‌که بعضی از مطالعات نشان داده‌اند که فقدان روابط اجتماعی مطلوب در زندگی با افزایش خطر ابتلا به زول عقل مرتبط است. صرف کردن وقت برای صحبت کردن با انسان‌های دیگر و قرار گرفتن در روندهای اجتماع‌پذیری، نیازمند به‌کارگیری توان‌های شناختی است و همین روند می‌تواند مغز را به فعالیت بهتر تحریک کند و شانس ابتلا به زوال عقل را کاهش بدهد.

افراد طلاق‌گرفته چه وضعیتی دارند؟
در حالی که بعضی از مطالعات پیشین، حوادث استرس‌زای زندگی مانند طلاق را با افزایش خطر ابتلا به زوال عقل مرتبط نشان داده‌اند، اما مطالعه حاضر اصلا چنین خطری را نمایان نمی‌کند. دکتر سامرلند و همکارانش می‌گویند که طلاق (علی‌رغم این‌که بی‌تردید استرس‌زا است)، به اندازه حادثه‌ای مانند مرگ همسر تروماتیک محسوب نمی‌شود و در نتیجه خطر ابتلا به زوال عقل را بالا نمی‌برد.