چرا ورزش نمی کنیم؟

امروزه یکی از دلایلی که ما را از تحرک و فعالیتهای بدنی دور می کند مشغولیت ها و پیچیدگی هایی است که همگان با آن مواجه هستند و این مسئله باعث دوری ما از ورزش کردن می شود.

تا به حال چند بار از باشگاه در رفته اید فقط چون خسته شده و دیگر تحمل ادامه تمرینات را نداشته اید؟ اما آیا زمانی که تنبلی را کنار گذاشته و به تمرینات ادامه داده اید احساس بهتری نداشته اید و پرانرژی تر نشده اید؟ افرادی که به طور مداوم ورزش می کنند، انرژی، قدرت بدنی و تحمل بیشتری دارند. مدت کمی بعد از آغاز تمرینات این انرژی بیشتر را در خود کاملاً حس خواهید کرد پس سعی کنید انگیزه ورزش کردن را در خود تقویت کنید تا سالم باشید .

چرا ورزش نمی کنیم؟

در این مطلب از بخش تناسب اندام سایت طبیب باشی به بررسی دلایل دوریمان از ورزش می پردازیم.

چه دلایلی وجود دارد که ما از ورزش کردن دور باشیم. در اینجا عواملی را که می تواند تا حدود زیادی موثر باشد شرح می دهیم:

۱) نداشتن فرصت کافی:

این دلیل رایج ترین بهانه ای است که از آن استفاده می شود. مثلا درگیری با کار، دیدن اقوام و دوستان، رسیدگی به امور منزل و… که می تواند از جمله کارهایی باشد که ما در طی شبانه روز با آن سر و کار داریم. حال باید به چه صورت عمل کنیم؟ اول اینکه زمان را طوری تنظیم کنید که به همه فعالیت ها برسید یعنی برای زمان خودتان برنامه ریزی کنید و سعی کنید طبق جدول زمانبندی جلو بروید. کار بعدی این است که در حین ورزش از تمام عضلات خود کار بکشید. لازم نیست چند ساعت را به ورزش کردن اختصاص بدهید، در همان مدت کوتاه هم می توانید نتیجه بهتری را حاصل کنید. اما به شرط آنکه خوب کارکنید. دوم اینکه محلی را برای ورزش انتخاب کنید که برای رفتن و آمدن دچار خستگی مضاعف نشوید.

۲) ورزش می کنید ولی نتیجه نمی گیرید:

مدتی است در حال ورزش کردن هستید و فکر می کنید که در همان نقطه آغاز ایستاده و تغییر در وزنتان پیدا نشده است. نگران نباشید و انگیزه خود را از دست ندهید و باز هم ادامه دهید. برای این کار می توانید از یک مربی متخصص کمک بگیرید تا با یک برنامه ریزی بهتر انگیزه از دست رفته خود را جبران کنید. به راستی هدفتان از ورزش کردن چیست؟ اگر از آن دسته افرادی هستید که دوست دارید از راه ورزش به وزن مورد علاقه تان برسید، عجله نکنید. باید کمی صبر و حوصله به خرج دهید و نگاهی هم به تغذیه خود بیندازید، اگر هم موقع تماشای تلویزیون عادت دارید تنقلاتی مصرف کنید که از حجم بالای کالری برخوردار هستند، نباید انتظاری از ورزش داشته باشید که تغییراتی را در شما حاصل کند. مسلما در عرض چند هفته نمی شود تمام چربی های انباشته شده را از بین برد. اگر حرکاتی که شما انجام می دهید پیوسته و آهسته باشد به اهدافتان خواهید رسید.

۳) در ورزش صدمه دیده اید:

اگر در انجام تمرینات ورزشی آسیب دیده اید، دلیلی بر آن نیست که ورزش را کلا کنار بگذارید. اما ناامید هم نشوید. حال باید چه کاری انجام داد؟ به جنبه های دیگر ورزش توجه کنید. اگر تا به حال وزنه های سنگین می زدید، از این به بعد سبکتر کار کنید و بیشتر مراقب خود باشید.

سعی تان بر این باشد که روی قسمت های مختلف بدنتان هم کار کنید. اگر در حین ورزش عضوی از بدنتان صدمه دید روی قسمت های دیگر خود کار کنید.

۴) کار زیادی در محل ورزش انجام نمی دهید و بیشتر وقت تلف می کنید:

این موضوع تا حدودی به برخوردهای اجتماعی شما در محل ورزش مربوط می شود. اگر بیشتر از ورزش، استراحت دارید و یا با افراد مشغول صحبت کردن می شوید، وقتش رسیده است که ببینید دلیل ورزش کردنتان چیست و برای این کار چه باید انجام بدهید؛ سعی کنید تمرینات را در یک زمان مشخص شروع کرده و به اتمام برسانید و بعد از فعالیت یا در حین استراحت با دوستان خود صحبت نکنید. از فکر کردن به مشکلات روزمره جدا خودداری کنید و فقط بر روی تمرینات تمرکز کنید.

۵) محیطی که می روید برایتان جالب نیست:

اگر مدت هاست که به یک باشگاه ورزشی می روید و فکرمی کنید که این باشگاه شما را از ورزش زده کرده یا پیشرفتی در رشته ورزشی خود نمی بینید، اکنون وقت خوبی است که محل ورزش خود را عوض کنید. برای این کار در باشگاهی جدید عضو شده و تمرینات بعدی را در آن محیط دنبال کنید.

۶) مورد حمایت کسی نیستید:

از اینکه شما ساعاتی را در باشگاه سپری می کنید ممکن است برای خانواده ناراحت کننده باشد، به این دلیل که رسیدگی به امور منزل و افراد خانواده خیلی کم باشد و وقت کمتری برایشان داشته باشید و یا دوستانتان از اینکه در کنار آنها نیستید از شما جدا شوند. طوری رفتار کنید که احساس نکنند دیگر تمایلی به ادامه دوستی ندارید از آنها بخواهید شما را یاری کنند و کنارتان باشند.

۷) از ادامه ورزش منصرف شده اید:

اگر این احساس در شما پدید آمده که ورزش کردن تکراری شده و انگیزه ای برای استمرار آن ندارید، خود را به خاطر این موضوع ناراحت و نگران نکنید. حال برای رفع این مشکل چه باید کرد، بهتر است برای این کار به خود استراحت کافی بدهید و به هدفتان فکر کنید. با این کار انگیزه ای را که از دست داده اید دوباره به دست خواهید آورد. این بار از تمرینات جدیدتری که به روز هستند استفاده کنید، بعد از حاصل شدن نتیجه دلخواه برای خود وسیله ای را بخرید که خیلی دوستش دارید. دلایل زیادی که برای شما پیش می آید و باعث می شود که دیگر ورزش نکنید نباید شما را نگران و ناراحت کند، چراکه این موضوع ممکن است برای همه به وجود بیاید. فقط باید فکر کرد که چه چیزی باعث کناره گیری شما از ورزش می شود و در آن موقع است که باید به دنبال راه حل درست باشید تا انگیزه از دست رفته خود را باز گردانید. کلام آخر این است که ورزش و فعالیت بدنی جزء جدا نشدنی زندگی و وسیله ای برای تضمین سلامتی جسم و روان آدمی است. ورزش نکردن موجب توقف رشد و بروز افسردگی و از دست دادن نشاط و شادابی می شود.

-امروز چند دقیقه ورزش کردید؟
– دیروز، هفته قبل یا ماه قبل چطور
– هرروز تصمیم می گیرید که از فردا شروع کنید وهیچ وقت آن فردا از را نمی رسد؟
چه بهانه ای برای ورزش نکردن می تراشید؟
من برای ورزش کردن وقت ندارم.
اگر مطابق همان برنامه ای همیشه برای زندگی تان داشتید جلو بروید احتمالا هیچ وقت فرصت ورزش کردن نخواهید داشت بنابراین اولین قدم این است که دوباره فهرست کارهایی را که باید در طول روز انجام دهید مرور کنید این کار را در طول یک هفته انجام داده و ۳۰دقیقه مرده را پیدا کنید.
-فعالیت بدنی را تبدیل به بخشی از کارهای روزمره کنید به عنوان مثال در حال تماشای تلویزیون ورزش کنید خودروی شخصی تان را کمی دورتر از محل کارتان پارک کنید باقی راه را قدم بزنید.انواعی از فعالیتهای ورزشی را انتخاب کنید به حداقل زمان و تجهیزات نیاز دارند مانند پیاده روی ، آهسته دویدن یا بالا رفتن از پله
برای ورزش کردن نیاز به حضور شخصی دیگری دارم و نمی توانم به تنهایی ورزش کنم.
-تصمیم تان را برای ورزش کردن با اعضای خانواده و دوستانتان در میان بگذارید و از آنها بخواهید از شما حمایت کنند .
-دوستانتان را برای ورزش کردن دعوت کنید و فعالیتهای ورزشی گروهی را تدارک ببینید


برای ورزش کردن انرژی کافی ندارم:
فعالیت ورزشی تان را برای زمانی برنامه ریزی کنید که انرژی بیشتری دارید(مانند پیاده روی صبحگاهی تا محل کار)
به جای ۳۰دقیقه مداوم، ورزش تان را به بازه زمانی ۱۰دقیقه ای تقسیم کنید و در سه زمان مختلف (صبح ، عصر و شب )ورزش کنید.
ورزش کنید: شاید عجیب به نظر برسد ولی هر چه بیشتر ورزش کنید به مرور انرژی شما هم بیشتر می شود.
نکته: *پیاده روي در سطح صاف راحتترین، در دسترس ترین و کم هزینه ترین فعالیت فیزیکی براي جلب سلامتی میباشد. به هر بهانه اي زمینه را براي پرداختن به این کارمانند رفتن به خرید، رفت و آمد با وسایل نقلیه عمومی ، پیاده شدن یکی دوایستگاه قبل از رسیدن به مقصد و غیره را براي خود فراهم آورید.
*طبق توصیه کارشناسان روزانه ۳۰ دقیقه ورزش در ۵ تا ۷ روز هفته با شدت متوسط جهت حفظ سلامتی و پیشگیري ازبیماريها لازم است انجام شود. ورزش با شدت متوسط “فعالیتی است که درطول آن ضربان قلب و تنفس افزایش مییابد ولی نفسها به شماره نیفتاده، بعبارتی شخص می تواند در طول ورزش بدون کم آوردن نفس صحبت کند” تعریف میشود.
« کم » ورزش کردن بهتر از « هرگز » ورزش نکردن است.